Start arrow Miejsce pobytu Jana Pawła II jako biskupa krakowskiego

Miejsce pobytu Jana Pawła II jako biskupa krakowskiego
Poświęcenie pomnika Jana Pawła II nad Jeziorem Stackim
23.10.2012.
Image      W dniu 22 października 2012 roku w liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jerzy Mazur Biskup Ełcki uroczyście poświęcił krzyż i obelisk upamiętniające pobyt przyszłego papieża Jana Pawła II jako biskupa krakowskiego nad Jeziorem Stackim.
     Papież - Polak na zakończenie Mszy św. sprawowanej w Łomży, 4 czerwca 1991 roku zwrócił się do wiernych tymi słowami: „Zanieście moje pozdrowienie i błogosławieństwo do waszych domów, środowisk, do waszych parafii. A nie zapomnijcie też o jeziorach, przynajmniej o Rajgrodzkim”.
     Słowa te nawiązywały do roku 1974, kiedy to znajomi i przyjaciele Kard. Karola Wojtyły zaplanowali spędzić wakacje poprzez spływ kajakowy rzeką Legą rozpoczynając w Olecku, a kończąc nad brzegiem Jeziora Stackiego, które stanowi odnogę Jeziora Rajgrodzkiego. Wyjątkowo płynęli bez „Wujka” - jak Go nazywali. Bp Karol Wojtyła dojechał do nich samochodem 28 lipca kiedy to dopłynęli już kajakami do miejsca które znajduje się obecnie na terenie Powiatu Ełckiego, Gminy Kalinowo, w parafii Borzymy, w kompleksie leśnym Lisewo nieopodal wsi Jędrzejki,  Spędził tutaj 7 dni, aby 3 sierpnia wrócić do Krakowa pociągiem z Ełku.
     Przez kolejne kilkanaście lat miejsce to stało się ulubionym do odpoczynku letniego między innymi: Ks. Bpa Józefa Rozwadowskiego, Ks. Infułata Czesława Obtułowicza, Ks. Prof. Ignacego Różyckiego.
     Kiedyś będąc w Rzymie jeden z księży powiedział Ojcu Świętemu, że zamierzają nad jeziorem, gdzie wspólnie z przyszłym papieżem odprawiali Mszę świętą, umieścić tablicę pamiątkową. W odpowiedzi usłyszał: „Nie psujcie lasu”. Szanując wolę papieża, w dniu liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II nie została poświęcona tablica pamiątkowa, ale Krzyż i obelisk z Jego podobizną i chyba nikt kto był na tym miejscu nie powie że las został popsuty...
Czytaj całość

Program Uroczystości poświęcenia krzyża i obelisku upamiętniających pobyt Kard. Karola Wotyły
20.10.2012.

PONIEDZIAŁEK 22.10.2012 - PROGRAM NABOŻEŃSTWA

Image godz. 14.15 - Różaniec
- tajemnica światła - Objawienie Jezusa na weselu w Kanie
- prowadzą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Borzymach

godz. 14.30 - Nabożeństwo Słowa Bożego
pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Ks. Bpa Jerzego Mazura Biskupa Ełckiego

- Pieśń „Barka”
- Przywitanie gości
- Liturgia Słowa
- Homilia
- Modlitwa Wiernych
- poświęcenie krzyża i pomnika
- postawienie zapalonych zniczy przez sołtysów wsi należących do parafii Borzymy
- wręczenie podziękowań fundatorom krzyża i pomnika
- Koronka do Bożego Miłosierdzia

godz. 15.30  - Wspólna Agapa

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w tej ważnej i historycznej uroczystości.

Miejsce pobytu Jana Pawła II jako Biskupa Krakowskiego
20.10.2012.
Image     Jan Paweł II jako kapłan, a następnie biskup zasłynął ze specyficznego "duszpasterstwa turystycznego”. Wraz z gronem przyjaciół i znajomych (zwanych często „Rodzinką” albo „Środowiskiem”) spędzał wiele czasu na łonie przyrody. Szczególnie umiłował wyprawy górskie oraz spływy kajakowe. Podczas jednego ze spływów przebywał przez kilka dni od 28 lipca do 3 sierpnia 1974 roku nad Jeziorem Stackim, w miejscu, które obecnie jest częścią naszej parafii.
     W związku z tym, że jest to jedno z niewielu udokumentowanych i potwierdzonych miejsc pobytu Karola Wojtyły na terenie naszej diecezji, staraniem Nadleśnictwa, a zwłaszcza Pana Mariana Podleckiego, miejsce to zostało odpowiednio upamiętnione.
    W lesie nad jeziorem został umieszczony kamień z płaskorzeĽbą Papieża Polaka i napisem: „Byłem tu. Bł. Jan Paweł II” oraz wysoki krzyż. Fundatorem i wykonawcą tego niezwykłego pomnika jest Pan Krzysztof Szymanowski z Grajewa.
     Krzyż i obelisk zostaną uroczyście poświęcone 22 paĽdziernika o godz. 14.30 przez Ks. Biskupa Jerzego Mazura Biskupa Ełckiego. Natomiast już teraz można je odwiedzać i zanosić modlitwy do Boga poprzez wstawiennictwo Błogosławionego Jana Pawła II.
     Miejsce to obrazują zdjęcia w naszej galerii, a trasę dojazdu przedstawia specjalna mapa .
     Poniżej zamieszczone są wspomnienia osób z pobytu bp. Karola Wojtyły („Wujka”) nad Jeziorem Stackim. Są one fragmentami książki „Zapis drogi...” zawierającej wypowiedzi osób przebywających z Papieżem podczas wypraw górskich i spływów kajakowych.
Czytaj całość