Borzymy - Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy Advertisement
Start arrow Wizytacja Kanoniczna 2007 arrow Sprawozdanie wizytacyjne Ks. Proboszcza arrow Ks. Mirosław Baranowski - Sprawozdanie wizytacyjne
21.04.2021.
 
 
Menu główne
Start
Aktualności
Szukaj
Księga gości
Linki
Licznik odwiedzin

Witam na stronach Naszej Parafii! Zachęcam do częstych odwiedzin! Szczę¶ć Boże!

Ks. Mirosław Baranowski - Sprawozdanie wizytacyjne
Redaktor: Ks. Mirosław Baranowski   
28.10.2007.

Ekscelencjo, nasz Najdostojniejszy Pasterzu!

          Przybycie Księdza Biskupa do naszej parafii, przypomina rzeczywistość pierwotnego Kościoła, gdy św. Paweł Apostoł odwiedzał pierwsze wspólnoty chrześcijańskie. Wędrował do nich ze słowem pouczenia, ciesząc się lub smucąc ze wszystkimi. Witając Cię serdecznie w naszym parafialnym Kościele, pragniemy tak postrzegać Twoją – Księże Biskupie pasterską posługę.

          Witamy Księdza Biskupa jako wspólnota parafii w Borzymach w świątyni, której początki możemy datować na rok 1984. W maju tego roku Ks. Marian Szewczyk, ówczesny proboszcz w Prawdziskach rozpoczął formalne starania o wybudowanie domu katechetycznego w Borzymach. Już w lipcu 1984 roku rozpoczęły się prace związane z budową. Przebiegały one na tyle szybko, że  19 maja 1985 roku budynek został poświęcony przez Księdza Biskupa Wojciecha Ziembę, ówczesnego biskupa pomocniczego Diecezji Warmińskiej i odprawiono pierwszą Mszę św..
     Po pewnym czasie punkt katechetyczny zaczął pełnić rolę kaplicy dojazdowej z parafii Prawdziska, a następnie z parafii Pisanica (kiedy proboszczem w Pisanicy został ks. Marian Szewczyk).

          Kilka miesięcy po powstaniu Diecezji Ełckiej Ks. Biskup Wojciech Ziemba w dniu 29 czerwca 1992 roku utworzył „Rzymskokatolicką Parafię pod wezw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętego Antoniego Padewskiego w Borzymach-Łabętniku”. Pierwszym proboszczem mianowany został ks. Jan Chrapowicki. W skład parafii weszły miejscowości: Borzymy, Dudki, Skrzypki, Stożne, Jędrzejki, Lisewo, Romoty, Romanowo, Ryczywół oraz Łabętnik, Reszki i Kukowo z parafii Rajgród.
     Jednak już we wrześniu 1992 roku miejscowości z parafii Rajgrodzkiej „przekazane” zostały pod opiekę duszpasterską księży z Rajgrodu. Natomiast z dniem 12 listopada 2002 roku, kiedy proboszczem był Ksiądz Antoni Sawicki, miejscowości te definitywnie zostały przyłączone do parafii w Rajgrodzie, a nasza parafia zmieniła swoją nazwę, która do dzisiaj brzmi: „Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Borzymach”.

          27 czerwca 1995 roku został założony i poświęcony przez Ks. Biskupa Edwarda Samsela nasz cmentarz parafialny, na którym pochowanych jest 55 osób. W latach 1999-2000 przeprowadzono rozbudowę dotychczasowego budynku kościelnego. Została postawiona wieża na której zamontowano dzwon, oraz dobudowano zakrystię, dzięki czemu pierwotny budynek katechetyczny nabrał obecnego kształtu kościoła.

          W parafii jest 260 rodzin, a ludność wywodzi się ze środowiska robotniczo – chłopskiego. Po zlikwidowaniu PGR–ów, w parafii znajduje się wiele ludzi bezrobotnych, utrzymujących się z zasiłków i okazjonalnie podejmowanej pracy. Wiele rodzin cierpi z powodu rozłąki męża i ojca lub żony i matki, wyjeżdżających za pracą za granicę. Z tym związany jest niepokój o przyszłość rodziny, a szczególnie o przyszłość dzieci i młodzieży.

          Ostatnia wizytacja kanoniczna odbyła się w naszej parafii w dniach 29-30 września 2002 roku i była przeprowadzona przez Księdza Biskupa Edwarda Samsela. W minionym pięcioleciu oprócz mnie posługę proboszcza pełnili Ks. Antoni Sawicki do 30 listopada 2002 roku i Ks. Tadeusz Machaj do 30 czerwca 2005 roku.
Były to niezwykłe lata.
  W 2003 roku przeżywaliśmy smutne chwile śmierci Księdza Biskupa Edwarda Samsela ale także witaliśmy w naszej diecezji z radością i nadzieją Ks Biskupa Jerzego Mazura. W tymże też roku jako parafia obchodziliśmy 500-lecie istnienia wsi Borzymy.
      2004 rok to przede wszystkim czas duchowej odnowy dzięki przeprowadzonym w parafii Misjom Świętym.
      Natomiast rok 2005 zaznaczył się w naszej pamięci poprzez peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego i narodowe rekolekcje związane ze śmiercią Ojca Świętego Jana Pawła II. W duchu wiary i nadziei przyjmowaliśmy wybór nowego Papieża - Benedykta XVI.
      W ubiegłym roku przeżywaliśmy niezwykły czas przyjmując w swoich domach Obraz Jezusa Miłosiernego.  O licznych owocach duchowych czasu Nawiedzenia świadczy Księga Darów Duchowych.
      W tym roku rozważamy w duchu wiary swoje życiowe powołanie, zwłaszcza powołanie małżeńskie, wspominając i odnawiając podczas niedzielnych Eucharystii sakramentalne ślubowanie.

          Życie parafii koncentruje się pod przewodnictwem swego duszpasterza wokół sakramentów świętych, zwłaszcza Eucharystii. Cieszę się, że na przestrzeni ostatnich lat, wzrasta liczba osób uczestniczących w niedzielnej Mszy św.. Niestety smutkiem napawa fakt, że nadal ponad 60 % mieszkańców parafii nie korzysta z niedzielnej Eucharystii.
      Od czasu ostatniej wizytacji poprzez chrzest zostało włączonych do parafii 58 dzieci. Do swego serca poprzez I Komunię Świętą przyjęło Jezusa 75 dzieci. Sakrament Bierzmowania z rąk Księdza Infułata Antoniego Kochańskiego przyjęło w 2005 roku 37 młodych osób. Radosne sakramentalne „ślubuję” złożyło przy ołtarzu 35 par małżeńskich. Niestety Bóg powołał do wieczności w mijającym pięcioleciu 36 osób, o których pamiętamy w naszych modlitwach.
     Duszpasterstwo parafialne poprzez pokorną modlitwę wspierają 3 Kółka Rózańcowe. 7 członków Parafialnego Zespołu Caritas wspomaga 58 ubogich rodzin, czyli 278 osób. Delegaci poszczególnych miejscowości służą od 2005 roku swoim głosem doradczym w Parafialnej Radzie Duszpasterskiej i Parafialnej Radzie Ekonomicznej. Naszą Procesję Eucharystyczną tworzy liczna grupa dorosłych, młodzieży i dzieci. Przy ołtarzu gorliwie i pobożnie służy 11 ministrantów. Ufam, że w przyszłości powstanie Szkolne Koło Caritas i młodzieżowy Ruch Światło-Życie.
     Z wielkim oddaniem posługuje w kościele nasz Pan Zakrystianin, a od 2 lat nareszcie możemy śpiewać Bogu pieśni pod przewodnictwem naszego Organisty. Na stałe zagościła w naszej wspólnocie tygodniowa gazetka parafialna „Pomoc Duchowa” wydawana w nakładzie 150 egz.. Natomiast od września tego roku parafianie, także i ci którzy są za granicą, mogą śledzić najnowsze wydarzenia z życia parafii na naszych stronach internetowych.

          Wspólnota parafialna korzysta z sakramentów i funkcjonuje w konkretnej rzeczywistości zewnętrznej i materialnej. Czas od ostatniej wizytacji, to także okres remontów i inwestycji parafialnych.
W latach 2002 - 2005 między innymi:
- zostały obite ławki,
- wylano betonowy chodnik przed kościołem,
- przebudowano instalację elektryczną w kościele,
- zamontowano instalację grzewczą z piecem nadmuchowym,
- doprowadzono instalację wodno kanalizacyjną,
- został wmurowany sejf w zakrystii,
- utwardzono parking przed kościołem.
Natomiast w latach 2005-2007 dokonany został gruntowny remont mieszkania parafialnego (pierwszy remont od 13 lat):
- dokonano wymiany wszystkich okien, parapetów, grzejników
- położono podłogi z paneli lub terakoty we wszystkich pomieszczeniach
- wymieniono instalację i urządzenia sanitarne w łazience i kuchni
- przeprowadzono gruntowny remont kuchni i łazienki oraz wyposażono kuchnię w segment i kuchnię gazową
- częściowo przebudowo instalację elektryczną
- wymieniono drzwi główne oraz oświetlenie we wszystkich pomieszczeniach
Oprócz tego poczyniono też pewne remonty i inwestycje w budynku kościelnym:
- pomalowano cały dach kościoła
- zainstalowano umywalkę w zakrystii
- wstawiono szafę do przechowywania alb w zakrystii
- pomalowano barierki przy schodach oraz wnęki okienne
- zakupiono z ofiar młodzieży bierzmowanej i dzieci pierwszokomunijnych uroczysty złoty ornat, nowy kielich oraz monstrancję
- zakupiono brakujące księgi, szaty i paramenty liturgiczne
W kancelarii parafialnej dokupiono brakujące księgi, uporządkowano archiwum parafialne, a wszystkie księgi i kartoteki zostały zarchiwizowane do wersji elektronicznej w programie komputerowym „Fara”.

          W tym roku jako parafia świętujemy swój mały jubileusz 15-lecia istnienia. Cieszymy się, że właśnie w tym roku gościmy Księdza Biskupa i pod przewodnictwem Jego Ekscelencji rozpoczynamy kolejne pięciolecie.
     W imieniu wszystkich parafian jeszcze raz serdecznie witam Księdza Biskupa w naszej wspólnocie. Proszę o dar Eucharystii w naszej intencji, słowa otuchy, pokrzepienia i nadziei oraz o pasterskie błogosławieństwo.

Ks. Mirosław Baranowski

 
 
Top! Top!