16.09.2019.

Dożynki Gminne 2017
09.09.2017.
Image      W  niedzielę 27 sierpnia nasza wspólnota parafialna wraz z rolnikami Gminy Kalinowo przeżywała Dożynki Gminne.
     Rozpoczęły się one o godz. 13.00 od Mszy Dożynkowej, sprawowanej przez Ks. Dra Pawła Makarewicza - wiceoficjała Sądu Biskupiego Diecezji Ełckiej, który wygłosił piękną homilię o wartości chleba i trudzie rolniczej pracy. Wraz z nim Mszę św. sprawował Ks. Mirosław Mścichowski - proboszcz z Pisanicy. Z czasem podczas festynu pojawiali się też inni księża z terenu naszej gminy.
     Obecni byli także: przedstawiciele Starostwa Ełckiego, gminy Ełk, gminy Prostki oraz liczni przedstawiciele naszej gminy z Panem Wójtem Kalinowa, jako głównym organizatorem na czele. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych (policji i straży pożarnej). Poszczególne szkoły z terenu naszej gminy reprezentowały poczty sztandarowe. Gościliśmy przedstawicieli sołectw z wielu miejscowości naszej gminy, którzy przyjechali z pięknymi wieńcami.
     Pod koniec Mszy św. wieńce dożynkowe, kosze z warzywami i owocami, jak również chleby zostały poświęcone przez głównego celebransa. Eucharystia zakończyła się symbolicznym łamaniem chleba. Następnie wszyscy w orszaku dożynkowym przemaszerowali na plac szkolny, gdzie Wójt Gminy Kalinowo dokonał oficjalnego otwarcia dożynek, a po nim przemawiali zaproszeni goście. W konkursie wieńców dożynkowych wieś Stożne zajęła 2 miejsce, a wieś Dudki i wieś Borzymy 3 miejsce.

Bóg zapłać wszystkim za wielki trud włożony w wielu wymiarach w przygotowaniu tego święta. Dziękuję Państwu Annie i Jackowi Bukowskim - Starostom Dożynkowym za piękne wypełnianie swojej funkcji zarówno w kościele jak i na placu dożynkowym. Bóg zapłać mieszkańcom poszczególnych wiosek (oprócz jednej) za przygotowanie pięknych wieńców czy też koszów z owocami i warzywami. Dziękuję pani Teresie Drejer, panu organiście, ministrantom i wszystkim pełniącym funkcje liturgiczne podczas Mszy św..
     Myślę, że Dożynki, które odbyły się w Borzymach, pozostaną długo w naszej pamięci. Były dziękczynieniem złożonym Bogu oraz czasem przeżywania wspólnej radości z zakończenia żniw.
Piękne dożynkowe chwile możemy wspomnieć oglądając zdjęcia w naszej galerii.