Borzymy - Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy Advertisement
Start arrow Aktualności arrow Z ostatnich dni arrow Dożynki Gminne 2017
20.09.2020.
 
 
Menu główne
Start
Aktualności
Szukaj
Księga gości
Linki
Licznik odwiedzin

Witam na stronach Naszej Parafii! Zachęcam do częstych odwiedzin! Szczę¶ć Boże!

Dożynki Gminne 2017
Redaktor: Ks. Mirosław Baranowski   
09.09.2017.
Image      W  niedzielę 27 sierpnia nasza wspólnota parafialna wraz z rolnikami Gminy Kalinowo przeżywała Dożynki Gminne.
     Rozpoczęły się one o godz. 13.00 od Mszy Dożynkowej, sprawowanej przez Ks. Dra Pawła Makarewicza - wiceoficjała Sądu Biskupiego Diecezji Ełckiej, który wygłosił piękną homilię o wartości chleba i trudzie rolniczej pracy. Wraz z nim Mszę św. sprawował Ks. Mirosław Mścichowski - proboszcz z Pisanicy. Z czasem podczas festynu pojawiali się też inni księża z terenu naszej gminy.
     Obecni byli także: przedstawiciele Starostwa Ełckiego, gminy Ełk, gminy Prostki oraz liczni przedstawiciele naszej gminy z Panem Wójtem Kalinowa, jako głównym organizatorem na czele. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych (policji i straży pożarnej). Poszczególne szkoły z terenu naszej gminy reprezentowały poczty sztandarowe. Gościliśmy przedstawicieli sołectw z wielu miejscowości naszej gminy, którzy przyjechali z pięknymi wieńcami.
     Pod koniec Mszy św. wieńce dożynkowe, kosze z warzywami i owocami, jak również chleby zostały poświęcone przez głównego celebransa. Eucharystia zakończyła się symbolicznym łamaniem chleba. Następnie wszyscy w orszaku dożynkowym przemaszerowali na plac szkolny, gdzie Wójt Gminy Kalinowo dokonał oficjalnego otwarcia dożynek, a po nim przemawiali zaproszeni goście. W konkursie wieńców dożynkowych wieś Stożne zajęła 2 miejsce, a wieś Dudki i wieś Borzymy 3 miejsce.

     Bóg zapłać wszystkim za wielki trud włożony w wielu wymiarach w przygotowaniu tego święta. Dziękuję Państwu Annie i Jackowi Bukowskim - Starostom Dożynkowym za piękne wypełnianie swojej funkcji zarówno w kościele jak i na placu dożynkowym. Bóg zapłać mieszkańcom poszczególnych wiosek (oprócz jednej) za przygotowanie pięknych wieńców czy też koszów z owocami i warzywami. Dziękuję pani Teresie Drejer, panu organiście, ministrantom i wszystkim pełniącym funkcje liturgiczne podczas Mszy św..   
     Myślę, że Dożynki, które odbyły się w Borzymach, pozostaną długo w naszej pamięci. Były dziękczynieniem złożonym Bogu oraz czasem przeżywania wspólnej radości z zakończenia żniw.
Piękne dożynkowe chwile możemy wspomnieć oglądając zdjęcia w naszej galerii.

Ks. Mirosław Baranowski

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!