Start arrow Kronika Parafialna arrow Rok 2003 arrow "Martyria" z wizytą w naszej parafii 12.2003
01.04.2020.

"Martyria" z wizytą w naszej parafii 12.2003
Redaktor: Ewa Liber
29.01.2008.

Z wizytą w parafii

Borzymy

Parafię erygował 29 czerwca 1992 roku biskup ełcki Wojciech Ziemba. Należy do dekanatu NMP Matki Kościoła w Rajgrodzie. Obecnie proboszczem jest ks. lic. mgr Tadeusz Machaj.
- Ilekroć Księdza spotykam, zawsze Ksiądz jest uśmiechnięty i radosny...
- Skoro my – księża w obecnych, trudnych czasach od ludzi wymagamy optymizmu, to i sami powinniśmy mieć w sobie pogodę ducha, Bożą radość. Ksiądz smutny odpycha wiernych od siebie i od kościoła. Zwłaszcza ludzie w parafiach wiejskich, tak jak w Borzymach, czują się oszukani, pozostawieni samym sobie. Tym bardziej należy ku nim wyjść z pomocą i uśmiechem na twarzy. Ja tak rozumuję: często społeczność jest taka jak ksiądz. Jak ksiądz traktuje wiernych, tak i wierni odnoszą się do księdza. W mojej parafii są naprawdę dobrzy ludzie. Chętnie pomagają  w pracach przykościelnych, społecznie. Bardzo dobrze układa się współpraca z gminą w Kalinowie na czele z wójtem Stanisławem  Filutowskim. Również współpraca z Marianem Radzińskim – właścicielem gospodarstwa po byłych PGR-ach, a także ze szkołą w Borzymach, której dyrektorem jest Ryszard Podgórski. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy mi pomagali. Dziękuję moim rodzicom, rodzeństwu.

- Ksiądz od niedawna jest proboszczem w Borzymach.
- 1 grudnia upłynął rok. Ten czas minął  bardzo szybko, bo rozmaite zajęcia w parafii, katechizacja nie pozwoliły, aby się nudzić. Borzymy to dla mnie jako proboszcza pierwsza parafia. Wcześniej byłem wikariuszem, kolejno: w parafii pw. NMP Królowej Apostołów w Ełku, również w Ełku w parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty oraz w Rajgrodzie. Również przez krótki czas byłem pracownikiem Ełckiej Kurii Diecezjalnej. Wikariusz jest odpowiedzialny za określony odcinek duszpasterstwa, natomiast proboszcz musi mieć ogląd na wszystkie sprawy. Jest reprezentantem społeczności, w której duszpasterzuje.
- Ksiądz jest asystentem diecezjalnym Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Czy w Borzymach jest KSM ?
-Tak. Koło parafialne liczy 15 osób. To młodzież bardzo aktywna. Ma dyżury liturgiczne, przygotowuje czytania, komentarze. Mamy roczny program pracy, który realizujemy. Uczę młodych odpowiedzialności za parafię. Za parafię odpowiada przecież nie tylko proboszcz. Właściwe rozumienie istoty parafii - co podkreślają chociażby dokumenty Soboru Watykańskiego II – to wspólnota wspólnot. W mojej parafii też są różne wspólnoty: właśnie Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, ministranci, podwórkowe kółka różańcowe, schola dziecięca i zespół muzyczny, parafialna Caritas... Ponadto jest rada parafialna, rada ds. budowy domu parafialnego. Jestem za tym, aby budować dom parafialny, ale jednocześnie wsłuchuję się w opinie ludzi. Są zmęczeni trudną sytuacją ekonomiczną, odczuwają to bardzo. Wszystko należy wziąć pod uwagę, dobrze się zastanowić. Trzeba planować roztropnie oraz mieć poparcie i zrozumienie parafian – to ważne. Rozważyć czy wystarczy środków finansowych. Nie chciałbym być tym biblijnym budowniczym wieży, któremu zabrakło pieniędzy. Będąc w Niemczech otrzymałem pewne gwarancje pomocy, ale są one jednak niewielkie. Dalej poszukuję chętnych do dofinansowania naszych parafialnych przedsięwzięć. - Podobno jest też projekt adaptacji poddasza kościoła na cele mieszkalne?
- Tak. Już mam projekt, wykonany przez architektów z Olecka: Iwonę i Cezarego Gierszewskich . Należy jednak dobrze rozważyć, czy lepiej adaptować właśnie poddasze kościoła, czy budować nową plebanię.
- Życzę Księdzu wytrwałości w realizowaniu wszystkich duszpasterskich pomysłów.
                                                                                                                             Rozmawiał: Ks. Jerzy Sikora