Start arrow Trochę historii arrow Romanowo
21.11.2019.

Historia wsi Romanowo
31.01.2008.
    Do 1938 roku miejscowość nosiła nazwę Romanowen, a póĽniej Heldenfelde. Jest to wieś sołecka, położona w południowej części gminy Kalinowo, przy drodze Pisanica-Bargłów i linii kolei wąskotorowej, nad jeziorem Romanowo. W pobliżu znajdują się jeziora Głęboczek Wielki i Mały, Nieciecze, oraz żeremia bobrów.
    Wieś została założona w 1513 roku. Komtur ryński, R. v. Diepoltskirchen, nadał Mikołajowi i Jakubowi 33 włók na prawie chełmińskim, w tym 3 sołectwa. (wolne od czynszu i szarwarku), w celu założenia wsi dannickiej, z 10 latami wolnizny. Po tych latach od każdej włóki opłacany miał być czynsz roczny: 1 marka, 1 miarka owsa, 2 kury, 4 dni szarwarku, pół dniówki koszenia trawy dla zamku w Ełku.
    W 1656 roku Tatarzy spalili 16 zagród, prawie całe bydło i wszystkie konie zabrali. Została zabita 1 osoba, a 41 uprowadzono. Szkoła istniała przed 1740 rokiem. W 1800 było w niej 41 uczniów i 1 nauczyciel.
    W 1895 roku w Romanowie było 49 gospodarstw (947 ha), 363 mieszkańców (320 ewangelików, 3 katolików, 40 innych wyznań chrześcijańskich - prawdopodobnie baptystów; 51 Niemców, 281 Mazurów, 2 Polaków), w tym os. Marienhof. W 1938 R. połączono ze wsią i dobrami Romoty w Heldenfelde.
    W okresie międzywojennym był tu kościół baptystów. W 1939 roku mieszkało tu 377 osób (z Romotami), było 51 gospodarstw rolnych, 85 domów.
    Po wojnie wieś została mocno zniszczona. W 1945 roku były tu 4 majątki poniemieckie, przekształcone następnie w PGR. Powojenni osadnicy przybyli głównie z gminy Bargłów (Tajno, Pomiany), nadal mieszkały 4 rodziny mazurskie. Pierwszym sołtysem po wojnie został Stanisław Michniewicz.
    W latach 1950-1956 istniała tu spółdzielnia produkcyjna. W 1955 roku Alicja Michniewicz (bibliotekarka) i Rajmund Czub (młody rolnik) byli uczestnikami Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie. Przez pewien czas funkcjonowały w Romanowie: ZSL, Ochotnicza Straż Pożarna (do 1976 roku), szkoła podstawowa (do 1973 roku), Kółko Rolnicze (pierwszy przewodniczący - Izydor Zalewski), punkt biblioteczny, punkt skupu mleka. W 1978 roku było tu 95 mieszkańców w 18 gospodarstwach.
    W okolicy znajduje się zabytkowy cmentarz wojenny (4 zbiorowe mogiły żołnierzy niemieckich i rosyjskich, pojedyncze 10 oficerów niemieckich) i ewangelicki z I połowy XIX w. (najstarszy nagrobek z 1845 roku). Od 1992 roku miejscowość weszła w skład nowopowstałej parafii w Borzymach.