Start arrow Kronika Parafialna arrow Rok 2004 arrow JASEŁKA 2004

JASEŁKA 2004
Redaktor: Ewa Liber
12.02.2008.

Artykuł z gazety „Martyria”

Jasełka po raz czwarty
Żyjemy w tej tradycji
Święty Franciszek propagował szopki, które są do dziś stawiane w kościołach. Z czasem zaczęły powstawać krótkie przedstawienia obrazujące treść Bożego Narodzenia. Tak powstały jasełka, które weszły do tradycji chrześcijańskiej.
- W tej tradycji i my żyjemy – powiedział dyrektor szkoły podstawowej w Borzymach Ryszard Podgórski. – Dlatego po raz czwarty w naszej szkole odbywa się gminny przegląd jasełek pod hasłem „Betlejem, to my sami”.

Występy poprzedziła msza święta w kościele, odprawiana przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura.
Jury przyznało nagrody dla: SP Borzymy – za grę aktorską i scenografię, SP Kalinowo – za choreografię i oprawę muzyczną przygotowaną pod kierunkiem ks. Henryka Kondraciuka, SP Pisanica – za kostiumy i rekwizyty. SP Prawdziska – za  scenariusz i wrażenie ogólne, SP Wysokie – za atrakcyjny scenariusz zgodny z tematyką. Zabrakło szkoły z Sypitek, gdzie w ostatniej chwili grypa rozłożyła większość aktorów. Po raz drugi prezentacjom teatralnym towarzyszył konkurs plastyczny. Przeprowadzono go w dwóch kategoriach: kl. 0-III i IV-VI. W pierwszej zwyciężyły: Katarzyna Andruszkiewicz ze szkoły w Prawdziskach i Marcin Gwiazdorski ze szkoły w Kalinowie, natomiast w drugiej: Natalia Grzęda z SP w Prawdziskach i  Magda Grochowska z SP w Borzymach.
                                                                                                                                                                      Anna Baj

Artykuł z gazety (chyba „Gazeta Olsztyńska”)

Borzymy. Przegląd jasełek
Betlejem trwa
Dokładnie 119 uczniów wzięło udział w IV Gminnym Przeglądzie Jasełek, zorganizowanym przez pedagogów i dyrektora Szkoły Podstawowej w Borzymach. W przedsięwzięcie zaangażowali się też sami uczniowie, ich rodzice oraz ks. Proboszcz. Przeglądowi patronowało hasło: „Betlejem, to my sami”.
 Mottem inicjatywy był fragment biblijnej Księgi Mądrości: „Gdy wszystko było w głębokim milczeniu, a noc w swym biegu połowy drogi dosięgała, Wszechmocne Słowo Twoje, Panie zstąpiło z nieba, ze stolicy Królewskiego tronu”. Wśród licznych wychowawczych celów, jaki postawili przed sobą organizatorzy konkursu, znalazły się: integrowanie społeczności lokalnej poprzez wspólne działanie, przygotowanie dzieci do publicznych wystąpień, jak również wyzwalanie spontaniczności i pragnienia działania. Twórcze przeżywanie tradycji Bożego Narodzenia miało nauczyć umiejętności dostrzegania piękna i dobra oraz odkrywania radości życia. W tegorocznym jasełkowym jury zasiedli: siostra Barbara Pillar i Witold Kolendo. Krytycznym aczkolwiek życzliwym okiem na pierwsze artystyczne kroki dzieci spoglądał również Stanisław Filutowskim, wójt gminy Kalinowo. Komisja postanowiła przyznać wszystkim szkołom, biorącym udział w przeglądzie, pierwsze lokaty. Uczniowie SP w Borzymach zostali docenieni za grę aktorską, kostiumy i scenografię. Wychowankowie SP w Prawdziskach przygotowali oryginalny scenariusz. SP w Kalinowie zachwyciła jurorów oprawą muzyczną, SP w Wysokim – atrakcyjnym scenariuszem. Wychowankowie SP w Pisanicy zwrócili na siebie uwagę kostiumami i rekwizytami. Nikt więc nie opuścił przeglądu zawiedziony, ani przegrany.
- Staramy się, by organizowane przez naszą szkołę coroczne przeglądy jasełek, miały ciekawą formułę. – poinformowali organizatorzy – Mamy świadomość, że ci którzy do nich przystępują, muszą włożyć wiele wysiłku i trudu, by sprostać wyzwaniom. Pragniemy, by tegoroczne spotkanie stanowiło wezwanie do słów Ojca Świętego, wypowiedzianych w bożonarodzeniowej homilii „Otwórzcie ramiona dla każdego, kimkolwiek on jest”.
Imprezą towarzyszącą przeglądu jasełkowych form teatralnych był konkurs plastyczny. Rywalizowało 40 prac. Przy ich ocenie brano pod uwagę oryginalne i twórcze rozwiązania plastyczne, estetykę i zgodność z zaproponowaną tematyką. Tym razem w jury zasiedli: Wojciech Wrona, Anna Abrycka i ks. Tadeusz Machaj. Ogółem wyróżniono 12 prac.
- Wielki cud narodzin, przypominamy każdego roku, daje nam okazją do refleksji, do zastanowienia się nad celem naszych działań, własnym życiem i postępowaniem – mówi Ryszard Podgórski, dyrektor SP w Borzymach. – Może właśnie w tym roku skorzystamy z tej okazji, by odpowiedzieć na pytanie „Czy Betlejem trwa do dziś”?
                                                                                                                                                    Marta Chojnowska