Borzymy - Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy Advertisement
Start arrow Kronika Parafialna arrow Rok 2004 arrow JASEŁKA 2004
01.04.2020.
 
 
Menu główne
Start
Aktualności
Szukaj
Księga gości
Linki
Licznik odwiedzin

Witam na stronach Naszej Parafii! Zachęcam do częstych odwiedzin! Szczę¶ć Boże!

JASEŁKA 2004
Redaktor: Ewa Liber   
12.02.2008.

Artykuł z gazety „Martyria”

Jasełka po raz czwarty
Żyjemy w tej tradycji
Święty Franciszek propagował szopki, które są do dziś stawiane w kościołach. Z czasem zaczęły powstawać krótkie przedstawienia obrazujące treść Bożego Narodzenia. Tak powstały jasełka, które weszły do tradycji chrześcijańskiej.
- W tej tradycji i my żyjemy – powiedział dyrektor szkoły podstawowej w Borzymach Ryszard Podgórski. – Dlatego po raz czwarty w naszej szkole odbywa się gminny przegląd jasełek pod hasłem „Betlejem, to my sami”.

Występy poprzedziła msza święta w kościele, odprawiana przez biskupa ełckiego Jerzego Mazura.
Jury przyznało nagrody dla: SP Borzymy – za grę aktorską i scenografię, SP Kalinowo – za choreografię i oprawę muzyczną przygotowaną pod kierunkiem ks. Henryka Kondraciuka, SP Pisanica – za kostiumy i rekwizyty. SP Prawdziska – za  scenariusz i wrażenie ogólne, SP Wysokie – za atrakcyjny scenariusz zgodny z tematyką. Zabrakło szkoły z Sypitek, gdzie w ostatniej chwili grypa rozłożyła większość aktorów. Po raz drugi prezentacjom teatralnym towarzyszył konkurs plastyczny. Przeprowadzono go w dwóch kategoriach: kl. 0-III i IV-VI. W pierwszej zwyciężyły: Katarzyna Andruszkiewicz ze szkoły w Prawdziskach i Marcin Gwiazdorski ze szkoły w Kalinowie, natomiast w drugiej: Natalia Grzęda z SP w Prawdziskach i  Magda Grochowska z SP w Borzymach.
                                                                                                                                                                      Anna Baj

Artykuł z gazety (chyba „Gazeta Olsztyńska”)

Borzymy. Przegląd jasełek
Betlejem trwa
Dokładnie 119 uczniów wzięło udział w IV Gminnym Przeglądzie Jasełek, zorganizowanym przez pedagogów i dyrektora Szkoły Podstawowej w Borzymach. W przedsięwzięcie zaangażowali się też sami uczniowie, ich rodzice oraz ks. Proboszcz. Przeglądowi patronowało hasło: „Betlejem, to my sami”.
 Mottem inicjatywy był fragment biblijnej Księgi Mądrości: „Gdy wszystko było w głębokim milczeniu, a noc w swym biegu połowy drogi dosięgała, Wszechmocne Słowo Twoje, Panie zstąpiło z nieba, ze stolicy Królewskiego tronu”. Wśród licznych wychowawczych celów, jaki postawili przed sobą organizatorzy konkursu, znalazły się: integrowanie społeczności lokalnej poprzez wspólne działanie, przygotowanie dzieci do publicznych wystąpień, jak również wyzwalanie spontaniczności i pragnienia działania. Twórcze przeżywanie tradycji Bożego Narodzenia miało nauczyć umiejętności dostrzegania piękna i dobra oraz odkrywania radości życia. W tegorocznym jasełkowym jury zasiedli: siostra Barbara Pillar i Witold Kolendo. Krytycznym aczkolwiek życzliwym okiem na pierwsze artystyczne kroki dzieci spoglądał również Stanisław Filutowskim, wójt gminy Kalinowo. Komisja postanowiła przyznać wszystkim szkołom, biorącym udział w przeglądzie, pierwsze lokaty. Uczniowie SP w Borzymach zostali docenieni za grę aktorską, kostiumy i scenografię. Wychowankowie SP w Prawdziskach przygotowali oryginalny scenariusz. SP w Kalinowie zachwyciła jurorów oprawą muzyczną, SP w Wysokim – atrakcyjnym scenariuszem. Wychowankowie SP w Pisanicy zwrócili na siebie uwagę kostiumami i rekwizytami. Nikt więc nie opuścił przeglądu zawiedziony, ani przegrany.
- Staramy się, by organizowane przez naszą szkołę coroczne przeglądy jasełek, miały ciekawą formułę. – poinformowali organizatorzy – Mamy świadomość, że ci którzy do nich przystępują, muszą włożyć wiele wysiłku i trudu, by sprostać wyzwaniom. Pragniemy, by tegoroczne spotkanie stanowiło wezwanie do słów Ojca Świętego, wypowiedzianych w bożonarodzeniowej homilii „Otwórzcie ramiona dla każdego, kimkolwiek on jest”.
Imprezą towarzyszącą przeglądu jasełkowych form teatralnych był konkurs plastyczny. Rywalizowało 40 prac. Przy ich ocenie brano pod uwagę oryginalne i twórcze rozwiązania plastyczne, estetykę i zgodność z zaproponowaną tematyką. Tym razem w jury zasiedli: Wojciech Wrona, Anna Abrycka i ks. Tadeusz Machaj. Ogółem wyróżniono 12 prac.
- Wielki cud narodzin, przypominamy każdego roku, daje nam okazją do refleksji, do zastanowienia się nad celem naszych działań, własnym życiem i postępowaniem – mówi Ryszard Podgórski, dyrektor SP w Borzymach. – Może właśnie w tym roku skorzystamy z tej okazji, by odpowiedzieć na pytanie „Czy Betlejem trwa do dziś”?
                                                                                                                                                    Marta Chojnowska

 
« poprzedni artykuł
 
Top! Top!