Start arrow Aktualności arrow Z ostatnich dni arrow Refleksje pokolędowe 2010
13.07.2020.

Refleksje pokolędowe 2010
30.01.2010.
Image     W dniach od 7 do 23 stycznia trwała w naszej parafii Wizyta Duszpasterska. Jako proboszcz odpowiedzialny za dobro duchowe parafian odwiedziłem 227 rodzin zamieszkujących teren naszej parafii. Modlitwa, błogosławieństwo mieszkania, oddanie cześć krzyżowi to podstawowe elementy kolędy. Oprócz tego były rozmowy dotyczące wiary, praktyk religijnych czy też codziennego życia poszczególnych domowników.
     Mimo, że odwiedziłem prawie wszystkie rodziny, to nadal jest grupa osób, których przez prawie 5 lat nie widziałem ani w kościele, ani podczas kolędy. Takie osoby w sposób świadomy niejako wyłączają się z życia wspólnoty parafialnej i w skutek tego sami decydują o tym, że w przyszłości może być im odmówiona posługa religijna.
     Wiele osób wśród zameldowanych na terenie parafii przebywa czasowo bądĽ na stałe za granicą (około 150 osób). Wyjazdy osób stanu wolnego powodują, że odwlekają oni decyzję o założeniu rodziny. W sytuacji wyjazdów jednego z małżonków odbija się to niekorzystnie na więzach rodzinnych i wychowaniu dzieci.

W naszej parafii jest grupa osób, zwłaszcza starszych mieszkających samotnie. Są to osoby schorowane, które nie mogą przyjechać do kościoła a nawet wyjść z domu. Dla nich wizyta księdza to często jedno z niewielu w roku spotkań z kapłanem.
     Oprócz tych co do kościoła przyjść nie mogą spotkałem liczną grupę tych, którzy we Mszy św. niedzielnej nie uczestniczą, bo im się nie chce, lub „nie czują takiej potrzeby”.
     Taka postawa wynika z niezrozumienia daru Eucharystii i jest jawnym lekceważeniem przykazań Bożych i kościelnych. W większości rodzin rozmowy i spotkania przebiegały w atmosferze życzliwości i radości. Korzystając z obecności kapłana w domu poruszane były problemy dotyczące wiary, wychowania dzieci czy też spraw parafialnych.
     Wiele osób jak co roku zamawiało intencje mszalne, chociaż częściej niż poprzednio słyszałem, że „póĽniej przyjdziemy i sami zamówimy w kościele” - z doświadczenia wiem, że to oznacza „nie chcemy zamawiać intencji mszalnych”. Szkoda, że nie ma tutaj wiary w moc Eucharystii i zawierzenia Bogu swoich codziennych spraw.
     Przy okazji wizyty księdza rodziny składały ofiary na rzecz parafii. Takich rodzin było więcej niż w zeszłym roku (2010-95 w 2009-87). Obrazuje to w jakieś mierze troskę parafian o sprawy materialne kościoła i zrozumienie dla dokonanych i planowanych inwestycji w parafii.
     Tradycyjnie składano także ofiary „na kolędę” jako wyraz wdzięczności za obecność i posługę kapłana w parafii. Ze zrozumieniem przyjąłem fakt, że około 30 rodzin, czy to z racji sytuacji materialnej czy też z innych powodów nie złożyło żadnej ofiary w tym zakresie.
     Bóg zapłać za ten ważny czas spędzony w Waszych domach, za ofiary „na kościół” i „na kolędę”, za życzliwość, poczęstunek i dobre serce.
     Dziękuję Sołtysom za zarganizowanie dojazdu podczas kolędy na wioskach.
     Mam nadzieję, że czas wizyty duszpasterskiej, pobłogosławienie domów i wspólna modlitwa przyczyni się do wzrostu wiary i wzmocnienia naszej wspólnoty parafialnej.

Ks. Mirosław Baranowski - proboszcz