Start arrow Rady Parafialne
18.06.2019.

Kompetencje Rad Parafialnych
04.09.2007.

Parafialna Rada Duszpasterska (fragmenty Statutu PRD)

pkt 13
      Zgodnie z kan. 536 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego PRD jest z natury rzeczy organem doradczym proboszcza, na którym wyłącznie spoczywa odpowiedzialność za całość apostolstwa.
pkt 14
     Do poszczególnych zadań PRD należy m. in.: pobudzanie i rozwijanie inicjatywy duszpasterskiej w parafii, wspomaganie kapłanów w dziele apostolskim oraz pracy katechetycznej, wyrażanie opinii w sprawach dotyczących parafii (wyjąwszy kwestie materialne parafii, ponieważ te wchodzą w kompetencje Parafialnej Rady Ekonomicznej), budzenie odpowiedzialności wśród innych parafian, zajmowanie się akcją charytatywną w parafii, głównie co się dotyczy osób starych i chorych, rodzin wielodzietnych i rozbitych, zaniedbanych dzieci i młodzieży, docieranie do parafian stojących z dala od Kościoła, współdziałanie z proboszczem w realizowaniu podjętych decyzji, nigdy zaś wbrew jego woli.

Parafialna Rada Ekonomiczna (fragmenty Statutu PRE)

pkt 9
     PRE jest organem doradczym i wspierającym proboszcza w sprawach ekonomiczno-finansowych parafii. jej ustalenia mają być wskazaniami dla proboszcza.
pkt 10
     Ponieważ w zakresie kompetencji PRE wchodzi jedynie majątek ściśle kościelny, czyli stanowiący własność parafialną, PRE nie może ingerować w dobra, które przeznaczone są wyłącznie na utrzymanie proboszcza.
pkt 12
     PRE, oprócz zadań, jakie zostały jej zlecone przez Kodeks Prawa Kanonicznego w tytule"Dobra doczesne Kościoła", zajmuje się w szczególności: budową nowych obiektów parafialnych względnie remontem starych, wyszukuje i zakupuje materiały budowalane, nadzoruje prace budowlane, pozyskuje środki finansowe, zajmuje się dzierĽawą gruntów, ocenia projekty gospodarcze z mozliwością ich realizacji, informuje proboszcza o społecznym odbiorze tych zamierzeń wśród parafian, opiniuje warunki pracy i płacy stałych i czasowych pracowników kościelnych, których angażuje proboszcz, doradza proboszczowi przy ich zwalnianiu i zatrudnianiu nowych itp.
pkt 13
     W najszczególniejszy sposób powierza się PRE troskę o majątek kościelny na wypadek śmierci proboszcza oraz w wypadkach losowych jak: pożar, powódĽ, kradzież itp.; we wszystkich tych przypadkach podejmuje działania zabezpieczające.