Borzymy - Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy Advertisement
Start arrow Aktualności arrow Z ostatnich dni arrow Takie były początki parafii...
19.04.2021.
 
 
Menu główne
Start
Aktualności
Szukaj
Księga gości
Linki
Licznik odwiedzin

Witam na stronach Naszej Parafii! Zachęcam do częstych odwiedzin! Szczę¶ć Boże!

Takie były początki parafii...
Redaktor: Ks. Mirosław Baranowski   
16.09.2007.

ImageW maju 1984 roku Ks. Marian Szewczyk, ówczesny proboszcz w Prawdziskach (obecnie proboszcz parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Augustowie) rozpoczął formalne starania o wybudowanie domu katechetycznego w Borzymach. Czasowo wiązało się to z budową nowych bloków na osiedlu w Borzymach.
     Po otrzymaniu stosownego zezwolenia (16.07.1984) rozpoczęły się prace związane z budową. Przebiegały one na tyle szybko, że  już 19 maja 1985 roku został on poświęcony przez Księdza Biskupa Wojciecha Ziembę, ówczesnego biskupa pomocniczego Diecezji Warmińskiej i odprawiono pierwszą Mszę św.. Choć było to 22 lata temu poprzez prezentowane zdjęcia można sobie przypomnieć tę chwilę oraz odnaleĽć znajome osoby.

     Po pewnym czasie punkt katechetyczny zaczął pełnić rolę kaplicy dojazdowej z parafii Prawdziska, a następnie z parafii Pisanica (kiedy proboszczem w Pisanicy został ks. Marian Szewczyk).
    Kilka miesięcy po powstaniu Diecezji Ełckiej Ks. Biskup Wojciech Ziemba w dniu 29 czerwca 1992 roku utworzył „Rzymskokatolicką Parafię pod wezw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Świętego Antoniego Padewskiego w Borzymach-Łabętniku”. Pierwszym proboszczem mianowany został ks. Jan Chrapowicki.
     W skład parafii weszły następujące miejscowości: Borzymy, Skrzypki, Stożne, Jędrzejki, Lisewo, Romoty, Romanowo, Ryczywół, Dudki oraz Łabętnik, Reszki i Kukowo.
     Jednak już we wrześniu 1992 roku miejscowości z parafii Rajgrodzkiej „przekazane” zostały pod opiekę duszpasterską księży z Rajgrodu. Natomiast z dniem 12 listopada 2002 roku, kiedy proboszczem był Ksiądz Antoni Sawicki, miejscowości te definitywnie zostały przyłączone do parafii w Rajgrodzie, a nasza parafia zmieniła swoją nazwę, która do dzisiaj brzmi: „Parafia Rzymskokatolicka pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy”.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
 
Top! Top!