
Statut Parafialnego Zespołu Caritas (fragmenty) Powołanie i siedziba
§1 1. Parafialny Zespół Caritas, zwany w dalszej części niniejszego statutu „PZC", powoÅ‚uje na wniosek proboszcza miejscowej parafii i Dyrektora Caritas Diecezji EÅ‚ckiej, zwanego dalej Dyrektorem Caritas, Biskup diecezjalny nadajÄ…c nazwÄ™ "Parafialny Zespół Caritas przy parafii MB NieustajÄ…cej Pomocy w Borzymach". SiedzibÄ… PZC jest siedziba parafii. 2. PZC jest podstawowÄ… jednostkÄ… organizacyjnÄ… Caritas Diecezji. 3. PZC może zostać wyodrÄ™bniony podatkowo jako zorganizowana część parafii, zgodnie z obowiÄ…zujÄ…cymi przepisami prawa.
§2 1. PZC korzysta w swojej dziaÅ‚alnoÅ›ci z osobowoÅ›ci prawnej parafii, przy której zostaÅ‚ powoÅ‚any. 2. Obszarem dziaÅ‚ania PZC jest teren parafii, przy której zostaÅ‚ powoÅ‚any. Dla skutecznego wykonywania misji i zadaÅ„ PZC, za zgodÄ… Dyrektora Caritas, możliwe jest rozszerzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci poza obszar parafii.
Misja i zadania
§3 1. Celem PZC jest dziaÅ‚alność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych czÅ‚owieka, wypÅ‚ywajÄ…ca z ewangelicznego przykazania miÅ‚oÅ›ci i majÄ…ca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez wzglÄ™du na jej wyznanie, Å›wiatopoglÄ…d, narodowość, rasÄ™ i przekonania. 2. PZC, w ramach posiadanych możliwoÅ›ci i Å›rodków, włącza siÄ™ czynnie w realizowanie inicjatyw i zadaÅ„ stawianych przez Caritas Diecezji. 3. PZC koordynuje dziaÅ‚alność charytatywnÄ… na terenie parafii.
§4 1. Do zadaÅ„ PZC należy w szczególnoÅ›ci:
a) krzewienie i ożywianie miłości miłosiernej oraz systematyczna i metodyczna formacja charytatywna; b) prowadzenie działalności charytatywno-opiekuńczej, systematyzowanie jej form i podejmowanie działań na rzecz szerokiego zakresu potrzebujących, a w szczególności: rodziny, dzieci, młodzieży, samotnych matek, niepełnosprawnych, chorych, seniorów, uzależnionych, bezdomnych, bezrobotnych, ofiar przemocy, więĽniów, migrantów i uchodĽców, ofiar klęsk żywiołowych, epidemii i zbrojnych konfliktów; c) pomoc społeczna; d) ochrona i promocja zdrowia; e) promocja i organizacja wolontariatu; f) podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej; g) działalność na rzecz osób niepełnosprawnych; h) promocja zatrudnienia i aktywizacja zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy; i) upowszechnianie i ochrona praw kobiet oraz działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn; j) działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych; k) działalność na rzecz rozwoju nauki, edukacji, oświaty i wychowania; l) krajoznawstwo oraz wypoczynek dzieci i młodzieży; m) kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji; n) upowszechnianie kultury fizycznej i sportu; o) działalność na rzecz ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego; p) przeciwdziałanie patologiom społecznym; q) upowszechnianie i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działania wspomagające rozwój demokracji; r) pomoc ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą; s) działania na rzecz integracji europejskiej w oparciu o wartości chrześcijańskie oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami; t) działalność na rzecz mniejszości narodowych.
2. Zadania te PZC realizuje w szczególności poprzez:
a) systematyczną formację i kształcenie wolontariuszy, b) organizowanie grup wolontariatu, c) organizowanie i prowadzenie placówek charytatywno-opiekuńczych, oświatowych, medycznych, poradnictwa, wydawniczych oraz innych właściwych dla realizacji zadań PZC, za zgodą Dyrektora Caritas, d) spotkania i seminaria formacyjne, Tygodnie Miłosierdzia i inne formy krzewienia miłości miłosiernej, e) prowadzenie akcji promujących i finansujących działalność charytatywną, f) różne formy wypoczynku dla dzieci i dorosłych, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej, dla dzieci i młodzieży z rodzin ubogich, dysfunkcyjnych, wielodzietnych, dla dzieci i młodzieży polonijnej, dla osób starszych.
|