Start arrow Miejsce pobytu Jana Pawła II jako biskupa krakowskiego arrow Poświęcenie pomnika Jana Pawła II nad Jeziorem Stackim
26.11.2020.

Poświęcenie pomnika Jana Pawła II nad Jeziorem Stackim
23.10.2012.
Image      W dniu 22 października 2012 roku w liturgiczne wspomnienie bł. Jana Pawła II Jego Ekscelencja Ks. Biskup Jerzy Mazur Biskup Ełcki uroczyście poświęcił krzyż i obelisk upamiętniające pobyt przyszłego papieża Jana Pawła II jako biskupa krakowskiego nad Jeziorem Stackim.
     Papież - Polak na zakończenie Mszy św. sprawowanej w Łomży, 4 czerwca 1991 roku zwrócił się do wiernych tymi słowami: „Zanieście moje pozdrowienie i błogosławieństwo do waszych domów, środowisk, do waszych parafii. A nie zapomnijcie też o jeziorach, przynajmniej o Rajgrodzkim”.
     Słowa te nawiązywały do roku 1974, kiedy to znajomi i przyjaciele Kard. Karola Wojtyły zaplanowali spędzić wakacje poprzez spływ kajakowy rzeką Legą rozpoczynając w Olecku, a kończąc nad brzegiem Jeziora Stackiego, które stanowi odnogę Jeziora Rajgrodzkiego. Wyjątkowo płynęli bez „Wujka” - jak Go nazywali. Bp Karol Wojtyła dojechał do nich samochodem 28 lipca kiedy to dopłynęli już kajakami do miejsca które znajduje się obecnie na terenie Powiatu Ełckiego, Gminy Kalinowo, w parafii Borzymy, w kompleksie leśnym Lisewo nieopodal wsi Jędrzejki,  Spędził tutaj 7 dni, aby 3 sierpnia wrócić do Krakowa pociągiem z Ełku.
     Przez kolejne kilkanaście lat miejsce to stało się ulubionym do odpoczynku letniego między innymi: Ks. Bpa Józefa Rozwadowskiego, Ks. Infułata Czesława Obtułowicza, Ks. Prof. Ignacego Różyckiego.
     Kiedyś będąc w Rzymie jeden z księży powiedział Ojcu Świętemu, że zamierzają nad jeziorem, gdzie wspólnie z przyszłym papieżem odprawiali Mszę świętą, umieścić tablicę pamiątkową. W odpowiedzi usłyszał: „Nie psujcie lasu”. Szanując wolę papieża, w dniu liturgicznego wspomnienia błogosławionego Jana Pawła II nie została poświęcona tablica pamiątkowa, ale Krzyż i obelisk z Jego podobizną i chyba nikt kto był na tym miejscu nie powie że las został popsuty...

Podczas uroczystości obecni byli, oprócz Księdza Biskupa Jerzego Mazura, Ks. Antoni Skowroński - kanclerz Kurii Biskupiej, Ks. Jacek Uchan - Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego, Ks. Jerzy Sikora - Redaktor Naczelny miesięcznika Martyria, S. Blanka Szymańska - Dyrektor Dyrektor Centrum Oświatowo-Dydaktycznego i opiekunka szlaków Papieskich w naszej diecezji.
     Byli Księża Proboszczowie z dekanatu Ełckiego i dekanatu Grajewskiego oraz z sąsiednich parafii. Posługę liturgiczną pełnili alumni Seminarium Duchownego.
     Obecni byli przedstawiciele Starostwa powiatu Ełckiego i Grajewskiego, wójtowie i przewodniczących Rad Gminnych z Kalinowa i Rajgrodu, radni oraz sołtysi z terenu parafii Borzymy. Zaszczycili nas swoją obecnością Dyrektorzy i delegacje sąsiednich szkół. Byli także: Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego, leśnicy, harcerze, członkowie organizacji Strzelec, przedstawiciele mediów.
     Nabożeństwo poprzedzone zostało modlitwą różańcową prowadzaną przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Borzymach pod opieką pani katechetki Marty Krzywińskiej. W ramach Liturgii Słowa Bożego Ks. Biskup zachęcał do pogłębiania wiary podążania śladami nauczania Jana Pawła II. Po poświęcaniu krzyża i obelisku sołtysi ze wsi położonych w obrębie parafii Borzymy postawili przed obeliskiem zapalone znicze, natomiast przedstawiciele Jędrzejek, wsi położonej najbliżej tego miejsca podziękowali Ks. Biskupowi i zaprosili do częstszych odwiedzin tego pięknego zakątka diecezji ełckiej. Ks. Biskup pod koniec uroczystości wręczył dyplomy-podziękowania osobom, które podjęły trud wykonania oraz umieszczenia krzyża i pomnika w tym historycznym miejscu. Dopełnieniem uroczystości była modlitwa Koronki do Bożego Miłosierdzia.
     Po zakończonym nabożeństwie był czas na zwiedzanie tego urokliwego miejsca, pamiątkowe zdjęcia oraz posilenie się bardzo smaczną grochówką.
     Od tego dnia w naszej diecezji możemy dopisać obok Ełku, Wigier, Studzienicznej, Mikaszówki, Sejn i Augustowa kolejne miejsce pobytu Ojca Świętego, miejsce w którym przebywał przyszły błogosławiony aż 7 dni.
     Dziękuje wszystkim, którzy włożyli wielki trud w postawienie krzyża i obelisku. Obelisk wykuł Pan Krzysztof Szymanowski z Grajewa na kamieniu ofiarowanym przez Państwa Wojnów, a krzyż wykonali Panowie Kaliccy. Bóg zapłać tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przebieg tego pięknego liturgicznego nabożeństwa. Dziękuję gościom i parafianom za wspólną modlitwę i zapraszam do odwiedzin tego miejsca w przyszlości.
     Zdjęcia z tych historycznych chwil można obejrzeć naszej galerii.